Planning Commission

The Planning Commission consists of up to nine members, appointed to four-year terms. Five members are appointed by the Mayor; one is appointed by the Board of Public Works and Safety; one is a member of the Parks and Recreation Board; and one is appointed by City Council. The City Engineer serves by virtue of his/her position. Appointees are paid $50 per meeting attended, with a maximum of $600 paid annually.

Meetings: 6:30 PM on the fourth Tuesday of each month in the Council Chambers at City Hall.

Current Members

Mr. Andrew Sperling
term expires: 12-31-2021
Mayoral Appointment

Mr. Charles G. "Spike" Peller
term expires: Indefinite, by virtue of position
City Engineer

Mr. Fred Klinder 
term expires: 05-03-2022
Mayoral Appointment

Ms. Faye Moore
term expires: 01-01-2020
Board of Works Appointment

Mr. Phil Latchford
term expires: 01-01-2020
Park Department Appointment





Ms. Sharon Carnes
City Council Appointment

Mr. Larry Zimmer
term expires: 01-01-2020
Mayoral Appointment

Mr. Daniel Granquist
term expires: 05-05-2021
Mayor Appointment 

Mr. Braedan Gallas
term expires: 05-03-2023
Mayor Appointment 

Mr. Steve Hale
Board Attorney